Subiektywnie o książce,  Życie

Klucz ?

Nie ogarniam sensu systemu trafiania w klucz. Szlag mnie trafia, jak ogranicza się własną interpretację utworu. Zabraniamy naszym dzieciom myśleć, mają znać jedną jedyną świętą odpowiedź z klucza, wymyślonego przez kogoś tam gdzieś.

W mojej opinii, system ten wtłacza młodych ludzi w foremki, z których mają nie wystawać. Bardzo mi się podobały słowa Michała Szafrańskiego w książce „Finansowy Ninja”: ” Większość nauczycieli skupia się na ciosaniu prostopadłościanów- osób, które opuszczając szkoły i uczelnie wyższe, będą miały identyczną wiedzę.(…)Szkoła daje podstawy, ale nie uczy, jak przełożyć je na konkrety w życiu. Tłumaczy reguły, ale nie podpowiada, jak w optymalny sposób korzystać z dostępnych dzisiaj narzędzi.”

Oczywiście, jest to generalizowanie, gdyż sama osobiście znam nauczycieli, którzy kochają swoją pracę i dają dzieciom sto procent siebie. Dla nich jest ten wpis niesprawiedliwy, jednak musiałam to z siebie wyrzucić. Możliwe, że jestem odosobniona w tym zdaniu i wszystkim innym ten klucz się podoba. 🙂

Klucz to ja mam do drzwi.

I do domofonu 🙂 A nauka języka polskiego niech będzie wolnością interpretacji. Wolnością słowa. Oczywiście nie chodzi mi tu o całkowite ignorowanie treści, ale o wolność. O to, że ja widzę pewne opisane zdarzenia inaczej, niż ktoś tam u góry, kto stworzył sztywne ramy. W przeciwnym razie stworzymy armię ludzi bez umiejętności samodzielnego myślenia. Czekających na klucz, bez którego ani rusz. Czy nie lepiej, gdy sami potrafimy radzić sobie w życiu?

Odkrywajmy,

eksplorujmy, interpretujmy po swojemu. Wówczas poznamy życie, jego jasne i ciemne strony, a sytuacje trudne nas nie przerosną. Poradzimy sobie, bo będziemy samodzielnie myśleć. Działać. Pokonywać problemy.

Życzę sobie i nam wszystkim, abyśmy potrafili rozwiązać każdy problem, który pojawi się na naszej drodze.

Pozdrawiam,

Ania 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: